Syystapahtuma

Siekkilä-seuran ja Lehmuskylä-seuran yhdessä järjestämä syystapahtuma 8.9.12  sai hieman vaimean vastaanoton. Osasyynä oli varmaankin hiukan huono sää, välillä paistoi kyllä aurinko, mutta hetken päästä tuli vettä ja jopa hiukan rakeitakin. Onneksi kahvitusta varten oli telttakatos, jonne pääsimme sateensuojaan. Tapahtumasta oli ilmoitettu sekä Länsi-Savossa että Viikkoset-lehdessä, mutta vähän oli ihmisiä. Täytynee laajentaa ilmoittelua esim. kauppojen ilmoitustaululle. Eritoten lapsia olisimme odottaneet enemmän. Leena Piskonen oli järjestänyt pienen suunnistusradan ja pallonheittoa, mutta vain muutama lapsi tuli. Saivat mitalit kaulaan ja mehua pullan kera.

Kaupunginosien välinen petankkiturnaus oli kuitenkin herättänyt kiinnostusta. Seurat olivat hankkineet yhdessä uuden kiertopalkinnon, josta kilvoitteli kuusi joukkuetta. Pokaali lähti tällä kertaa Savisiltaan. Joukkueessa heittivät Tomi Laamanen, Olavi Erola ja Pekka Volanen. Toiseksi sijoittui Tusku (Jarmo Hartikainen, Teuvo Vahvaselkä, Risto Pärnänen) ja kolmanneksi Lehmuskylä II (Ritva Laukkanen, Heimo Hirn, Veikko Roikonen). Viime vuoden mestari Siekkilä I jätettiin neljänneksi.

Grillimakkarat maistuivat, samoin kahvi ja Riittisen Sirpan omatekemä herukkamehu, nam!

Tags:

Leave a Reply