Onnekasta alkanutta vuotta

Risto Vänni Lähde Vuoden 2014 Hatsinalaiseksi

Kuvassa vas. Urheiluseura Hatsinan pj Tapio Valjakka, keskellä Risto Vänni Lähde Wanha Wetteriltä ja oikealla Emolan seuran pj Seppo Kiiski. Kuva: Arja Vähämäki

Kuvassa vas. Urheiluseura Hatsinan pj Tapio Valjakka, keskellä Risto Vänni Lähde Wanha Wetteriltä ja oikealla Emolan seuran pj Seppo Kiiski. Kuva: Arja Vähämäki

Emola-Rouhiala-alueen paikalliset järjestöt valitsevat keskuudestaan Vuoden Hatsinalaisen. Ensimmäisen kerran valinta tehtiin vuonna 1988, jolloin Vuoden Hatsinalaiseksi valittiin jalkapallovaikuttaja Juhani Pöyry. Perinteisen valinnan idean isänä oli Eero ”Allu” Karppinen. Hän esitti, että huomioitaisiin henkilö, joka omassa ammatissa tehdystä työstä tai alueen asioiden esille ja eteenpäin viejänä, toisi Hatsinan asuinaluetta positiivisella tavalla esille. Näin myös vuoden 2014 Hatsinalainen on tehnyt.

Risto Vänni Lähde kiitteli kuluneesta 2,5 vuodesta. Kuva: Arja Vähämäki

Risto Vänni Lähde kiitteli kuluneesta 2,5 vuodesta. Kuva: Arja Vähämäki

Risto Vänni Lähde on kiitettävästi jatkanut Hannu Wetterstrandin työtä Emolan alueella. Hän on pitänyt Wanha Wetterin baaria nyt 2,5 vuotta. Se on toiminut kokoontumispaikkana ja kyläläisten olohuoneen jatkeena. Wedulla on pidetty synttäreitä, kokouksia, järjestetty tapahtumia ja siellä on musisoitu. Mikä parasta: Vännin seurassa viihtyy mainiosti ja hän on todella positiivinen.

Aiemmin valitut Vuoden Hatsinalaiset:
1988 Juhani Pöyry
1989 Sulo Pölhö
1990 Matti Saksa
1991 Hannu Wetterstrand
1992 Eero “Allu” Karppinen
1993 Leea Vikman
1994 Aili Karppinen
1995 Pekka Halinen
1996 Vesa Pietiläinen
1997 ei valittu
1998 ei valittu
1999 Sakari Lepola
2009 Tapio Valjakka
2010 Arja Vähämäki
2011 Satu Joutselainen
2012 Esko-Antero Mustonen
2013 Seppo Kiiski

Valinnan ovat tehneet alueen seurat:
Emolan seura ry
Emolan Martat
Mikkelin Esikaupungin VPK ry
Rouhialan Martat ry
Urheiluseura Hatsina ry.

Vuosi vaihtui Naisvuorella

Naisvuorella 1.1.2015. Kuva: Vesa Ripatti

Naisvuorella 1.1.2015. Kuva: Vesa Ripatti

 Arja Vähämäki

 

emolalogo_40

Comments are closed.