Vuosi vaihtui Emolassa

toka13_AV

Kuva: Arja Vähämäki

Emolan seura ry

Vuoden 2012 Hatsinalainen Esko-Antero Mustonen

Vuoden 2012 Hatsinalaiseksi valittiin 31.12.2012 Wanha Wetterillä Emolassa toimittaja, runoilija, katujunamies Esko-Antero Mustonen.

emolassa1_av

Tarina-ajelulla heinäkuussa Esko-Antero Mustonen Mikke-kaupunkijunassa . Lue juttu Tarina-ajelulla Emolassa Miämediasta.

runo_emolassa_av

Runo Emolassa. Videouvaajana Hamid Al Sammarraee.

Vuoden 2012 Hatsinalainen julkistettiin Wanha Wetterin baarissa maanantaina  31.12.2012. Emola-Rouhiala-alueen paikalliset järjestöt valitsevat keskuudestaan vuoden Hatsinalaisen. Ensimmäisen kerran valinta tehtiin vuonna 1988, jolloin Hatsinalaiseksi valittiin jalkapallovaikuttaja Juhani Pöyry. Perinteisen valinnan idean isänä oli Eero “Allu” Karppinen. Hän esitti, että huomioitaisiin henkilö, joka omassa ammatissa tehdystä työstä tai alueen asioiden esille ja eteenpäin viejänä, toisi Hatsinan asuinaluetta positiivisella tavalla esille.

eero_mustonen_AV

Hatsinan puheenjohtaja Eero Mustonen piti juhlapuheen.

Paikalla oli mm. Urheiluseura Hatsinan, Emolan seuran sekä useita alueen seurojen edustajia.  Juhlapuheen piti Urheiluseura Hatsinan puheenjohtaja Eero Mustonen. Emolan seuran puheenjohtaja Seppo Kiiski ojensi kukat. Muistoksi Vuoden Hatsinalainen sai kunniakirjan ja lahjakortin.

emolanseura_SK_AV

Seppo Kiiski, Matti Saksa ja Eero Mustonen delegaatiossa ojensivat Vuoden Hatsinalaiselle diplomin, kukat ja lahjakortin.

esko-antero_311212_Hatsinalainen12_AV

Juhlaväkeä Wanha Wetterillä.

kukat_kaijalle_AV

Vuoden 2012 Hatsinalaiseksi valittiin 31.12.2012 Wanha Wetterillä Emolassa toimittaja, runoilija, katujunamies Esko-Antero Mustonen.

Esko-Anterolle 31.12.12 klo 18.00

Navigaattorista puhutaan, opastetaan sujuvasti määränpäähän, ei kukaan sinulta kysy, miten elämä on kuljettanut.

Esko-Antero Mustosen runokirjasta Ääni nauhalta

– Sinä, Esko-Antero, olet ollut äänien maalarimestarina 41 v 4 kk 27 pv ja se on kunnioitettava määrä. Olet useasti maalatessasi muistanut mainita Emolan ja nimenomaan Hatsinan. Olet näin tuonut asuinpaikkasi tunnetuksi. Olet laskemattomia kertoja toiminut puhemiehenä erilaisissa tapahtumissa ja joka kerta olet laittanut itsesi likoon täysin palkein. Tapahtumaväki on poistunut tyytyväisenä ja hymy virnistys suupielessä.

– Olet sanataituri, jos kukaan. Tällaista vuodatusta, joka ei mitenkään saavuta ylisanojen mittaa, voisin kertoa sivutolkulla, mutta tuntien sinut – Esko-Antero -, niin tyydyn sanomaan vain Paljon Onnea Vuoden Hatsinalaiselle. Valintasi oli täysin yksimielinen. Näin sanaili ystävä Matti Saksa.

emolassa_EAM_AV

Esko-Antero luki runoja Ääni nauhalta -kirjastaan.

nimmareita_AV

Nimmareitakin sankari sai jakaa.

Onnittelumme Vuoden Hatsinalainen valinnasta

Urheiluseura Hatsina
Emolan seura
Rouhialan Martat
Emolan Martat
Esikaupungin VPK

Länsi-Savo 1.1.2013

Aiemmin valitut Vuoden Hatsinalaiset:

1988 Juhani Pöyry

1989 Sulo Pölhö

1990 Matti Saksa

1991 Hannu Wetterstrand

1992 Eero “Allu” Karppinen

1993 Leea Vikman

1994 Aili Karppinen

1995 Pekka Halinen

1996 Vesa Pietiläinen

1997 ei valittu

1998 ei valittu

1999 Sakari Lepola

2009 Tapio Valjakka

2010 Arja Vähämäki

2011 Satu Joutselainen

Arja Vähämäki

Tags: ,

Comments are closed.