Arja Vähämäestä vuoden Hatsinalainen

av_JL

Vuoden Hatsinalainen 2010 Arja Vähämäki. Kuva: Jere Lauha

Emola-Rouhiala-alueen paikalliset järjestöt valitsivat media-assistentti Arja Vähämäen Vuoden 2010 Hatsinalaiseksi. Ensimmäisen kerran valinta tehtiin vuonna 1988, jolloin Hatsinalaiseksi valittiin jalkapallovaikuttaja Juhani Pöyry. Perinteisen valinnan idean isänä oli Eero ”Allu” Karppinen. Hän esitti, että huomioitaisiin henkilö, joka omassa ammatissa tehdystä työstä tai alueen asioiden esille ja eteenpäin viejänä, toisi Hatsinan asuinaluetta positiivisella tavalla esille. Näin myös vuoden 2010 Hatsinalainen on tehnyt.

tapsa1_AV

Hatsinan puheenjohtaja Tapio Valjakka kertoi, että vuoden Hatsinalaisella on jo pitkät perinteet. Kuva: Arja Vähämäki

Valinnan perusteena on Vähämäen tinkimätön panostus Emolan alueen eri tapahtumien esille tuomiseen sekä yhteistyö ja auttaminen alueen muiden järjestöjen tiedotustoiminnassa, talkootyötä unohtamatta.

Arja Vähämäki toimii Nettilehti Miämedian päätoimittajana, Emolan seuran sihteerinä ja Mikkelin Mobilistien tiedotusvastaavana sekä Suur-Saimaan ympäriajojen järjestelytoimikunnassa. Nettisivujen ylläpitämisessä riittää työtä, joka on välillä aika yksinäistä puuhaa tietokoneen ääressä.

ryhma1_JL

Kuvassa Rouhialan Marttojen puheenjohtaja Leena Haapsaari (vas.), Emolan seuran puheenjohtaja Seppo Kiiski, Emolan seuran sihteeri Arja Vähämäki, Hatsinan puheenjohtaja Tapio Valjakka sekä sihteeri Satu Joutselainen. Kuva: Jere Lauha

Emolan seura, Urheiluseura Hatsina , Emolan ja Rouhialan Martat sekä Esikaupungin VPK halusivat tunnustuksena antaa vuoden viimeisenä päivänä pitkäaikaisesta työstä Emolan omalle aluetoimittajalle diplomin, kukat sekä pienen kannustuslahjan.

hali_JL

Vuoden Hatsinalaisen uudenvuodenlupaus: halaamista en lopeta. Puheenjohtaja Tapsa on samaa mieltä. Kuva: Jere Lauha

Aiemmin valitut Vuoden Hatsinalaiset:

1988 Juhani Pöyry

1989 Sulo Pölhö

1990 Matti Saksa

1991 Hannu Wetterstrand

1992 Eero “Allu” Karppinen

1993 Leea Vikman

1994 Aili Karppinen

1995 Pekka Halinen

1996 Vesa Pietiläinen

1997 ei valittu

1998 ei valittu

1999 Sakari Lepola

2009 Tapio Valjakka

2010 Arja Vähämäki

Vuoden 2011 Hatsinalainen valitaan 31.12.2011. Vinkkejä voi antaa paikallisille seuroille.

Satu Joutselainen

Urheiluseura Hatsinan sihteeri

Comments are closed.